یک تکنیک دردناک: نوشتن روی سنگ قبر

نیچه (فیلسوف معروف) پیشنهاد کرده است:

اگر می‌خواهید زندگی راستین خودتان را آغاز کنید، خود را در یک آزمایش خیالی و ذهنی قرار دهید که در آن مثلاً، فرشته مرگ در برابر تو حاضر می‌شود و می‌گوید فقط و فقط این فرصت را داری که نوشته روی سنگ قبرت را بنویسی و به محض اینکه آن را نوشتی، قبض روح می‌شوی؛ هر چه می‌خواهی بنویس ولی به این صورت:

در قسمت اول جملات خود، آرمان‌هایتان را و در قسمت دوم واقعیت زندگی‌تان را بنویسید:

مثلاً بنویسید در اینجا کسی آرمیده است که می‌خواست با همه مهربان باشد (یعنی آرمانش این بود) اما دست به قتل زد (یعنی واقعیت زندگی‌اش این شد)؛ یا می‌خواست ۱۰۰۰ شغل ایجاد کند اما هیچگاه دست به کارآفرینی و توسعه نزد. یا می‌خواست زندگی ۲۰۰ کارتن خواب را سامان ببخشد اما آنقدر سرگرم جمع آوری ثروت شد که فرصت نیافت.

بعد نیچه می‌گفت که روی قسمت دوم جملات خود- یعنی روی قسمتی از جملات که واقعیت زندگی است- خط بکشید و از این لحظه به بعد طبق قسمت اول جملاتتان- یعنی طبق آرمان‌هایتان- زندگی را آغاز کنید.

این‌گونه بود که نیچه می‌گفت «هر که سنگ روی قبر خود را بنویسد، زندگی واقعی را آغاز کرده است.» یعنی کاری به این نداشته باشیم که تاکنون و در سالیان گذشته واقعیت‌های زندگی با آرمان‌های زندگی ما فاصله داشته است، باید همه را کنار بگذاریم و بگوییم از این لحظه به دنیا آمده‌ایم و با آرمان‌هایمان زندگی کنیم. باید به یاد مرگ باشیم تا بتوانیم چنین کاری بکنیم.

وی می گفت؛ «مرگ پایان زندگی است، ولی مرگ‌اندیشی آغاز آن.»

تحلیل و تجویز راهبردی:

در مدیریت استراتژیک مفهومی داریم به نام آغاز از پایان! این مفهوم می گوید که برای آنکه امروز بدانی چه قدمی باید برداری، باید بدانی که فردا کجا می خواهی باشی. پس، از فردا شروع کن! آینده را تجسم کن و سپس از آینده رو به اکنون بیا. نوشتن روی سنگ قبر هم یک تکنیک است که این مفهوم را عملی می کند. می دانم که سخت است و دردناک اما اگر می خواهید از روزمرگی در بیایید لازم است که یک بار عمیقاً به آرمان های خود فکر کنید. حتی می توانید نوشته روی سنگ قبر خود را مدتی در محل دید خود میز کار یا تخت خواب خود بزنید.

الان که این را می خوانید احتمال خیلی زیاد شروع می کنید به بهانه تراشی که من برای دسترسی به آرمان هایم، امکانات واختیارات کافی ندارم. جواب شما یک جمله است: کدام یک از افراد موفق عرصه کسب وکار، اصلاحات اجتماعی، دین، علم و تکنولوژی، تمام امکانات مورد نیازشان را داشته اند؟ هیچکدام.

بنابراین بهانه ها را کنار بگذارید و به نوشته روی سنگ قبرتان به خوبی فکر کنید حتی اگر دردناک باشد.

‍ به نقل از دکتر لشکربلوکی

همچنین ببینید

۲۱ تکنیک کم نظیر برای افزایش فروش در سال

۲۱ تکنیک کم نظیر برای افزایش فروش در سال ۲۰۱۷

۲۱ تکنیک کم نظیر برای افزایش فروش در سال ۲۰۱۷   با مشتریان سابق خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =