تجربه فروش جواهرات آنلاین

تجربه فروش جواهرات آنلاین

بازار جواهرات با هزار ان تاجر و معاملاتی با ارزش ۴۰میلیون دلار در سال، به عنوان یک بازار جهانی و سراسری شناخته می شود. این تجارت قدیمی از لحاظ قیمت گذاری بسیار ناکارآمد است : لایه های متعدد واسطه ها می توانند نرخ جواهر را از قیمت عمده فروشی تا قیمت نهایی خرده فروشی، ۱۰۰۰ درصد، بالا ببرند.

چانتابوری  واقع در تایلند، یکی از مراکز پیشگام درپردازش جواهرآلات است. در این جا بود که دان کُگِن درسن ۱۵ سالگی کار خود را آغاز کرد، تا بخت خود را بیازماید و موفق نیز شد . پس از شکست در زمینۀ جواهرسازی، کُگِن به فروش جواهرات پرداخت و خیلی زود به زبان تایلندی مسلط شد . پس از ۳ سال مشاهده نحوه چانه زنی تاجران جواهر، وی تصمیم گرفت که خود وارد بازار این کار شود.

کُگِن با وجود این که پول ناچیزی داشت، کار خود را این گونه آغاز کرد که جواهرآلات کم ارزش را از فروشندگانی که صبح زود می رسیدند خر یداری می کرد وبا سودی ناچیز به دلالان و واسطه هایی که اغلب در ساعات پایانی روز می رسیدند، می فروخت. او با استفاده از تبلیغات،خود را به بازار جواهرآلات ایالات متحده رساند وخیلی زود با لغ بر ۸۰۰ خریدار خارجی پیدا کرد . با استفاده از فکس، زمان سفا رش را کاهش داد که نتیجه آن کاهش زمان کل بین سفارش و تحویل جواهرآلات بود .

این روش کسب و کار ، باعث شد که سفارشات پستی او به ۲۵۰۰۰۰ دلار در سال ۱۹۹۷ برسد. در سال ۱۹۹۸ ، کُگِن تصمیم گرفت در کار خود از را اینترنت استفاده کند . طی یک ماه سایت thaigem.com برپا کرد و اولین فروش برخط را نیز تجربه نمود . در سال۲۰۰۱ درآمد وی به ۴/۳میلیون دلار رسید که این مبلغ در  سال ۲۰۰۲ به ۹/۸ میلیون دلارافزایش یافت. ۸۵ درصد این درآمد از طریق فروش برخط به دست آمد .

بیشتر خریداران، دلال های جواهرآلات یا فروشندگانی چون وال-مارت  یا کیوو یسی  هستند. کُگِن جواهرآلات را به صورت خام و یا پردازش شده ازسرتاسر جهان به صورت برخط می خرد تا پاسخگوی نیاز های مشتریانش باشد.

قیمت های پایین تایجِم  عامل مطرح شدن آن درمیدان رقابت است. هم جواری با کارخانه های جواهرآلات و هزینۀ پایین نیروی کار، کُگِن را قادر ساخت تا قیمت ها را به میزان قابل توجهی نسبت به رقبای برخط خود (همچون تیفانی در سایت tiffany.com ) پایین تر نگاه دارد.

کُگِن تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد سود می برد که این درمقابل سود دیگر فروشندگان بسیار ناچیز است . کُگِن برای پررنگ کر دن حضور خود در بازار رقابت، حتی برای خریداران کوچک هم جواهر تهیه می کرد . پرداخت از طریق پِی پال  یا Escrow.com به صورت کاملاً حفاظت شده، ایمن و آسان صورت می گیرد . تحویل کالا به هرنقطه دلخواه از طریق قطار سریع السیر فدرال (به ا زای هرمحموله ۱۵ دلار) انجام می شود.

آن دسته از مشتریانی که از خریدشان ناراضی هستند،می توانند کالای مورد نظر خود را در مدت ۳۰ روز، بدون هیچ سؤال و جوابی، به فروشگاه بازگردانند . هیچ یک ازجواهرات ضمانت تعمیر ندارند، اما بیش از ۶۸۰۰۰ خریدار در سرتاسر جهان به کُگِن اعتماد کامل دارند .

کُگِن از شهرتی پایدار در وب برخوردار است. مثلاً ازسایت ای بِی  برای به مزایده گذاشتن جواهرآلات به عنوان راه دیگری برای فروش، استفاده می کند. ۹۹ درصد مشتریان سایت ای بی نظر مثبت و تنها یک درصد نظر منفی داشته اند.

منابع : Mevedoth (2002) و Thaigem.com(2004)

برگرفته از مثال های کتاب فناوری اطلاعات در سازمان

Check Also

اثر ضمیر ناخودآگاه در فرآیند خرید

‍ اثر ضمیر ناخودآگاه در فرآیند خرید

بسیاری از مشاوران تبلیغاتی و بازاریابی در تهیه برنامه بازاریابی و کمپین تبلیغاتی برای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =